Az ELTE BTK-n a 2019/2021-as tanévtől kezdődően kötelező tárgy az alapszakos hallgatók számára a Digitális Bölcsész Kompetenciák.
A kurzus célja, hogy egy alapvető műveltséget adjon a digitális történelemről, különböző eszközök/szolgáltatások használatáról, -melyekre az egyetemi képzés alatt is szüksége van a hallgatóknak (pl. Zotero, Jstore, Quizlet, stb.)- a digitális örökségről, mint kutatási területről és még sok minden másról, ami kapcsolódik a digitális kultúrához.
A kurzus anyaga nagyon színesen lett összeállítva, sokszor szépművészeti, filmes, popkulturális vonatkozásokkal, kapcsolódó magyar és külföldi szakirodalmakkal, magyarázó videókkal. Emellett a kurzus moduljaiban kvízek és gyakorlati feladatok találhatók, amik ellenőrzik a hallgatók tudását, így biztosítva, hogy mindenki figyelmesen követi végig a tananyagot.
A kurzus online formában (eLearning) valósul meg a Canvas felületén, vagyis a hallgatók “távolról” végzik a kurzust, nem egy megadott időpontban. Az előző félévekhez képest a 2021/2022 tavaszi félévétől kezdve megváltozott a kurzus, hogy hallgató-barátabb legyen a felépítése és követelményei.
Ettől a félévtől kezdve a kurzus 2 x 6 modulból épül fel. Minden modul szöveges törzsanyagból áll és ezekhez tartozó kvízekből. Emellett minden modulban van egy-egy gyakorlati feladat, amelyekhez ellenőrző kérdések is tartoznak. A kurzus teljesítéséhez mind a szövegekhez tartozó kvízeket, a gyakorlati feladatokat és ezekhez tartozó kérdéseket el kell végezni.
A modulok párosával, kéthetente válnak elérhetővé. Ettől a félévtől, minden modul teljesítése kötelező, viszont ha valaki kicsúszna a két hetes határidőből akkor is el tudják végezni a hallgatók, csak kevesebb, az eredeti pontszám ötven százalékáért.
A kurzus ettől a félévtől kezdve magyar és angol nyelven is elérhető.
Tematika:
1. Mi a digitális bölcsészet?
A digitális bölcsészet definíciója, története, viszonya a bölcsész-, és digitális tudományokkal. Digitális bölcsészeti kutatások az ELTE-n.
2. Információs túlterheltség, információmenedzsment, információs műveltség
Az információs műveltséggel kapcsolatos legfontosabb alapfogalmak áttekintése (adat, információ, metaadat, hipertextus).
3. A digitális médium rövid története
A World Wide Web létrejötte és különböző fajtáinak (1.0, 2.0, 3.0) bemutatása.
4. Forráskeresés
A források típusai és a forráskeresés újkeletű nehézségei. Online repozitóriumok.
5. Digitális tudomány
A források felhasználásának jogi aspektusa: szerzői jog és plágium, valamint az ezekhez kapcsolódó digitális bölcsészeti módszerek.
6. Big Data és Smart Data
A Big Data és Smart Data technológiájának bemutatása.
7. Digitálisan született tartalmak és a webarchiválás
A digitálisan született tartalmak és analóg párjaik között tapasztalható lényegi különbségek vizsgálata. A web múltjának megőrzése, időről időre történő archiválásának haszna.
8. Mi a mesterséges intelligencia?
A mesterséges intelligencia meghatározása, létrejöttének története illetve viszonya az emberi értelemhez.
9. Digitális Kulturális Örökség
A digitális kulturális örökség fogalma és eljárásai.
10. Mi a hálózatelmélet?
A hálózatelmélet alapfogalmaival való megismerkedés (viszonyrendszerek, csúcsok, élek). Hálózatelmélet a bölcsészettudományokban (proszopográfiai vizsgálatok).
11. Város és digitális technológia
Az okos város. Geographic Information System. Heat map a városi térben. Városok és épületek 3D modellezése. Digitális technológiák hatása a városi térre.
12. Természetes Nyelvfeldolgozás
Nyelvstilisztikai alapok, a korpusz fogalma és típusai, korpuszannotáció.
A tanagyag elkészítésében közreműködtek:
Főszerkesztő: Palkó Gábor
Szerkesztő: Smrcz Ádám
Munkatársak: Karabulut Aslihan, Szabó Veronika, Szlávich Eszter, Timári Mária, Oláh Gábor (11. modul), Mravik Patrik, Dömötör Andrea
2022.02.18.