• contact@dh-lab.hu
  • 1088 Budapest Múzeum krt. 6-8

Idén Október 7. és 11. között Buenos Airesben gyűltek össze a szövegfeldolgozás, a digitális bölcsészet, a számítógépes nyelvészet és a könyvtári tudományok szakértői a Text Encoding Initiative (TEI) konferencián. A DH-Lab több munkatársa is részt vett az eseményen, őket az itt szerzett élményeikről és a hasonló tudományos konferenciák jelentőségéről kérdeztük. Elsőként Nagy Mihály, a DH-Lab korábbi kutatójának gondolatait osztjuk meg.

Mitől különleges a TEI-konferencia? Volt lehetőséged már korábbi években is részt venni? 

NM: Ez volt az első alkalom, hogy részt vehettem a konferencián, és minden szempontból egy igazán értékes élmény volt. Leginkább a konferencia szervezőinek barátságos és befogadó szellemisége teszi különlegessé ezt a közösséget – miközben köztük többen igazi óriások a digitális filológia és digitális bölcsészet világában. 

Bemutatnád a TEI-konferencián tartott előadásod témáját?

NM: A TEI standard egy sokoldalú, rugalmas és alkalmanként kifejezetten bonyolult szövegkódolási struktúrát képvisel. Ennek megértése és használata sok időbe telhet, így azon kutatók és diákok számára, akik csak TEI-ben tárolt szövegekkel szeretnének dolgozni, de nem kell megtanulniuk a standard használatát, nagy segítség lehet egy olyan eszköz, amely TEI-formátumban tárolt adatokat képes más, egyszerűbb formátumokba alakítani, illetve más olyan műveleteket elvégezni (például metaadat-kinyerés), amelyek a standard ismerete nélkül bonyolultnak tűnhetnek. Előadásunk egy általunk fejlesztett eszközről szólt, amelyet ilyen és hasonló problémák megoldására készítettünk. 

Milyen visszajelzéseket vagy meglátásokat kaptatok a többi résztvevőtől?

NM: A résztvevők érdeklődése leginkább az általunk a TEI standardban beazonosított nehézségek felé irányult, az eszközzel kapcsolatban pedig pozitív visszajelzéseket kaptunk. 

Hogyan befolyásolta a TEI-konferencián való előadás élménye és a visszajelzések a kutatásoddal/témáddal kapcsolatos szemléletedet?

NM: Számomra a TEI új relevanciát nyert, miután megismertem a résztvevők által vitatott kérdéseket. Fontosabbá vált számomra, hogy a jövőben általam publikált digitális szövegkorpuszok kompatibilisek legyenek a TEI standardjával. 

A konferencia többi előadása és eseménye közül volt olyan, ami kifejezetten inspiráló volt számodra?

NM: Több előadás is foglalkozott olyan kérdésekkel, amelyekkel már találkoztam saját, más kollégákkal végzett kutatásaim során. Ezek eredményei és probléma felvetései többször visszaigazolták saját kutatásaim relevanciáját. 

Mit gondolsz, hogy a TEI-hez hasonló konferenciák hogyan járulnak hozzá a tudomány(ág) fejlődéséhez? Hogy járulnak hozzá általában a hozzád fűződő kutatócsoportok munkájához?

NM: Az annotált digitális szövegek hosszú távú tárolása még mindig nem teljesen megoldott probléma. A TEI-hez hasonló konferenciák biztosítják, hogy a digitális bölcsészet közössége aktívan dolgozik a meglévő és újonnan felmerülő kérdések megoldásán. Az én környezetemben például a korpuszépítés volt a legnagyobb kihívás, amelyet a TEI standard segítségével sikerült megoldani. Felmerültek azonban olyan kérdések is, amelyeket a standard nem válaszol meg, és csak közös munkával lehet megoldani. 

Van esetleg már következő esemény/konferencia kilátásban, amin a kutatásaiddal újra találkozhatnak az érdeklődők bármilyen formában?

NM: Jelenleg még nincs. 

 

 

Kép forrása: Wikipédia

Megosztás

Add Your Comments

Icon

Your email address will not be published. Required fields are marked *